Numer 10/2016 - Chłodnictwo & Klimatyzacja Zobacz większe

Numer 10/2016 - Chłodnictwo & Klimatyzacja

Nowy

Szanowni Czytelnicy

 

Za nami najważniejsze tegoroczne wydarzenie targowe dla branży chłodniczej i klimatyzacyjnej – CHILLVENTA 2016. W ciągu trzech dni targów imprezę odwiedziło 32 206 osób, co organizatorzy skrzętnie odnotowali jako wzrost w stosunku do poprzedniej edycji na poziomie 5 procent...

Więcej szczegółów

15,50 zł

Add to wishlist

Więcej informacji

Szanowni Czytelnicy

 

Za nami najważniejsze tegoroczne wydarzenie targowe dla branży chłodniczej i klimatyzacyjnej – CHILLVENTA 2016. W ciągu trzech dni targów imprezę odwiedziło 32 206 osób, co organizatorzy skrzętnie odnotowali jako wzrost w stosunku do poprzedniej edycji na poziomie 5 procent. Podobnie jak w latach ubiegłych, liczba wystawców była równie wysoka na poziomie prawie 1000 (982) firm uczestniczących. Warto podkreślić, iż dwie trzecie wystawców pochodziło spoza Niemiec oraz 56 procent odwiedzających gości stanowiły osoby spoza tego kraju.

O charakterze targów i ich roli świadczy również bardzo obszerny asortyment prezentowanych produktów, całych systemów i aplikacji dla urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych oraz pomp ciepła. Producenci prezentując swoje nowe rozwiązania, starali się dopasować do potrzeb uczestników rynku, aktualnych celów klimatycznych wyznaczonych w Europie, ekologicznego wzornictwa, wydajności poprzez kontrolę i innowacje w zakresie wymiany ciepła. Ważną rolę w tym kontekście odgrywają również czynniki chłodnicze, których nowe propozycje zostały zaprezentowane podczas targów przez światowych producentów.

Szerzej na temat targów, o nowościach będziemy chcieli napisać w kolejnym wydaniu Ch&K.

 

W tym miejscu chciałbym Państwa uwadze polecić i zaprosić na organizowaną przez naszą Redakcję w dniu 15 grudnia XV edycję Konferencji z cyklu: Chłodnictwo i Klimatyzacja w Polsce – NOWE TRENDY ROZWOJU. Tegoroczny temat przewodni to Efektywność energetyczna instalacji HVACR – projektowanie, montaż/serwis i eksploatacja. Podobnie jak w latach ubiegłych, Konferencję podzieliliśmy na dwa równoległe panele tematyczne: INSTALACJE/SERWIS oraz PROJEKTOWANIE SYSTEMÓW HVAC. Serdecznie zapraszamy wszystkich specjalistów branży instalacyjnej, projektantów i wykonawców instalacji klimatyzacyjnych, chłodniczych i wentylacyjnych oraz pracowników pionów technicznych. Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl.

 

Na koniec, już tradycyjnie chciałbym przybliżyć i polecić lekturze kilka wybranych artykułów z niniejszego wydania. Kontynuujemy cykl autorstwa pana Grzegorza Mizery dotyczący technologii transportu i przechowywania bananów. W niniejszej części autor przybliża systemy i elementy automatyki, sterowniki niezbędne do zastosowania, w celu zapewnienia uzyskania najwyższej jakości dojrzałych bananów przy racjonalnym nakładzie pracy i energii.

W zakresie chłodnictwa przemysłowego, amoniakalnego, polecam tekst Pana Mikołaja Klenkiewicza dotyczący odszraniania gorącym gazem chłodnic powietrza w przemysłowych instalacjach chłodniczych. W sposób praktyczny autor opisuje sekwencję odtajania oraz procedurę przeprowadzenia tego procesu. Z kolei o roli mrożenia mięsa, warzyw i owoców, a coraz częściej również gotowych potraw i pisze Pan Grzegorz Pawlonka. Autor zwraca uwagę na nowe tendencje na rynku, wymogi producentów żywności oraz możliwe do zastosowania technologie mroźnicze.

W aspekcie instalacji klimatyzacyjnych i schładzania dla celów przemysłowych, chciałbym polecić artykuł pana Jerzego Kota dotyczący pracy wież chłodniczych i schładzaczy cieczy w układzie free-coolingu. Autor porównuje te dwa rozwiązania pod kątem technicznym, możliwości zatsosowania w układach free-coolingu oraz ekonomicznym.

 

Polecam lekturę niniejszego wydania i zapraszam na naszą Konferencję.

 

Z poważaniem

Marek Stachurka-Geller

Redaktor Naczelny

Spis treści miesiecznika Chłodnictwo & Klimatyzacja nr 9/2016

AKTUALNOŚCI 4−10

WARTO WIEDZIEĆ

Standard Lindab – przełomowe zmiany na rynku HVAC    11

Rynek HVAC&R w regionie EMEA w 2015 roku  12

KLIMATYZACJA

Cykle konserwacyjne systemu VRF

Wskazówki długoterminowego i komfortowego użytkowania klimatyzacji

Jacek PARYS   16

 

Praca Instalatora klimatyzacji może być łatwiejsza…

Oprogramowanie serwisowe SuperLink Checker

Mitsubishi Heavy Industries

Marcin KAMIŃSKI         20

 

Ekologia i ewaluacja kosztów wież chłodniczych w układzie free-coolingu

Porównanie pracy schładzaczy cieczy vs wieże chłodnicze

Jerzy KOT        22

 

Wieże chłodnicze, chłodnie wyparne – nowości 29

 

PRZEGLĄD − Wieże chłodnicze, chłodnie wyparne       30

 

Efektywność energetyczna technologii SUAZI

w eksploatacji instalacji chłodniczych

Izabela PLEWIŃSKA     34

 

Kształtowanie mikroklimatu w muzeach,

archiwach i magazynach dzieł sztuki Cz. 1.

Anna CHARKOWSKA   36

 

CHŁODNICTWO

Wykonanie rur miedzianych do instalacji

chłodniczych i klimatyzacyjnych

Anna CHARKOWSKA   41

 

Technologia transportu i przechowywania bananów

Cz. 3. Wyposażenie dojrzewalni

Grzegorz MIZERA         44

 

CASE STUDY

Zastosowanie silników z magnesem stałym

w układzie chłodzenia w mleczarni         51

 

Mrożenie gazami – nowe potrzeby, nowe możliwości

Grzegorz PAWLONKA   52

 

Chłodnice powietrza w przemysłowych instalacjach chłodniczych

Odszranianie gorącymi parami

Mikołaj KLENKIEWICZ  58

 

Zintegrowany system schładzania Freshline®

Pełna kontrola nad temperaturą sypkich i suchych składników   63

 

WENTYLACJA

Bilans energetyczny i rozpływ strugi w kurtynach powietrznych

Robert MATYSKO        64

 PRZEGLĄD − Kurtyny powietrzne

Opinie

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz opinię

Numer 10/2016 - Chłodnictwo & Klimatyzacja

Numer 10/2016 - Chłodnictwo & Klimatyzacja

Szanowni Czytelnicy

 

Za nami najważniejsze tegoroczne wydarzenie targowe dla branży chłodniczej i klimatyzacyjnej – CHILLVENTA 2016. W ciągu trzech dni targów imprezę odwiedziło 32 206 osób, co organizatorzy skrzętnie odnotowali jako wzrost w stosunku do poprzedniej edycji na poziomie 5 procent...

Napisz opinię