Numer 12/2016 - 1/2017 Chłodnictwo & Klimatyzacja Zobacz większe

Numer 12/2016 - 1/2017 Chłodnictwo & Klimatyzacja

Nowy

Szanowni Czytelnicy

 

Niniejszym, łączonym wydaniem zamykamy 2016 rok, jednocześnie otwierając nowy 2017. Był to bardzo ważny rok dla naszej branży, z początkiem którego zaczęła w pełni obowiązywać w Polsce Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. (Dz. U. 2015, poz. 881) o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych...

 

Więcej szczegółów

15,50 zł

Add to wishlist

Więcej informacji

Szanowni Czytelnicy

 

Niniejszym, łączonym wydaniem zamykamy 2016 rok, jednocześnie otwierając nowy 2017. Był to bardzo ważny rok dla naszej branży, z początkiem którego zaczęła w pełni obowiązywać w Polsce Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. (Dz. U. 2015, poz. 881) o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych wraz z późniejszymi rozporządzeniami wykonawczymi. Oprócz wielu nowych obostrzeń i obowiązków dla serwisantów oraz operatorów, ustawa wprowadziła zasady certyfikacji personelu i przedsiębiorstw. Mimo pewnych obaw dotyczących sprostaniu przeszkolenia tak dużej liczby osób i firm, na koniec grudnia 2016 r. proces certyfikacji pomyślnie przeszło 8846 osób oraz 3265 (dane www.udt.gov.pl). Statystycznie zatem, w każdej firmie jest przynajmniej 1-3 osoby legitymujące się odpowiednim certyfikatem.

Na mocy ustawy wprowadzony został także obowiązek rejestracji operatorów oraz zakładanie kart urządzeniom zawierającym 3 lub więcej kilogramów czynnika chłodniczego (baza CRO), a także obowiązek składania sprawozdań dotyczących obrotu i prac związanymi z czynnikami chłodniczymi (baza BDS). Mimo długich przygotowań do ich wprowadzenia, w trakcie roku pojawiło się wiele zastrzeżeń związanych ze sposobem wprowadzania danych jak i zakresu, zarówno ze strony operatorów jak i firm instalacyjno-serwisowych. Wraz z przygotowywaną nowelizacją polskiej ustawy f-gazowej zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. możemy się spodziewać również pewnych zmian w funkcjonowaniu baz CRO i BDS – miejmy nadzieję, że jej autorzy uwzględnią również sygnały płynące z rynku.

Z dniem 1 stycznia 2016 r., zgodnie z kolejnym etapem wdrażania postanowień Dyrektywy 2009/125/WE w sprawie Ekoprojektu (EcoDesign), zaczęły obowiązywać także nowe wymagania dla systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE producenci systemów i urządzeń, wprowadzając produkty do obrotu lub użytkowania, muszą spełniać określone wymogi energetyczne.

 

Miniony rok był również bardzo ważny dla wielu firm, w tym również dla nas, obchodzących swoje jubileusze – niejednokrotnie będących na rynku od 25 lat. Jako Redakcja możemy poszczycić się swoją historią 20 lat bytności i tworzenia, poprzez nasze wydawnictwo, rynku HVAC. Pierwszy numer Ch&K ukazał się w 1996 r., którego Redaktorem Naczelnym był uznany w branży wykładowca Politechniki Warszawskiej dr inż. Andrzej Girdwoyń. W 1999 r. stanowisko Redaktora Naczelnego objął inż. Mirosław Jankowski i pełnił tę funkcję do marca 2006 r.

 

W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim obecnym jak i byłym pracownikom oraz współpracującym autorom, a także osobom pośrednio związanym z pracą nad miesięcznikiem za aktywną pracę w tworzeniu i kreowaniu wizerunku tego wydawnictwa na rynku przez ostatnie 20 lat.

Życzę wszystkim Państwu w rozpoczętym Nowym 2017 Roku wielu sukcesów, ciekawych wyzwań i projektów, samorealizacji… no i oczywiście możliwości ciągłego dostępu do lektury Chłodnictwo&Klimatyzacja.

 

 

AKTUALNOŚCI  4−12

WYDARZENIA

VI Ogólnopolskie Warsztaty Amoniakalne           14

TROX-INFO-EXPO 201617

Warsztaty pracy projektanta i rzeczoznawczy instalacji i sieci sanitarnych            18

Targi Aquatherm Warsaw 201620

Praktyczne zastosowania innowacyjnych urządzeń w projektach HVAC – seminarium techniczne VENTIA         21

 

KLIMATYZACJA

Kształtowanie mikroklimatu w muzeach, archiwach i magazynach dzieł sztuki Cz. 2.

Anna CHARKOWSKA      22

Urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne w obiektach biurowych. Sterowanie pracą − kontrola

Maciej DANIELAK            28

CHŁODNICTWO

Sterownik BR1-28 z modułem WiFi i dataloggerem

Łukasz TARGOSZ             31

PRZEGLĄD − Sterowniki i regulatory urządzeń dla chłodnictwa, klimatyzacji i wentylacji               33

Technologia transportu i przechowywania bananów. Cz. 4. Dojrzewanie i sprzedaż

Grzegorz MIZERA            39

Wymienniki płytowe – nowe rozwiązania i czynniki wpływające na dobór

Adam RUCIŃSKI              42

PRZEGLĄD − Wymienniki płytowe i płaszczowo-rurowe              46

WENTYLACJA

Naturalnie gazem to zgasimy. Gazowe systemy gaśnicze w data center

Jakub PIERÓG   48

Trendy w rozwoju wentylatorów

Joanna RYŃSKA               54

PRZEGLĄD − Wentylatory przeciwwybuchowe i chemoodporne

 

 

 

 

 

Opinie

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz opinię

Numer 12/2016 - 1/2017 Chłodnictwo & Klimatyzacja

Numer 12/2016 - 1/2017 Chłodnictwo & Klimatyzacja

Szanowni Czytelnicy

 

Niniejszym, łączonym wydaniem zamykamy 2016 rok, jednocześnie otwierając nowy 2017. Był to bardzo ważny rok dla naszej branży, z początkiem którego zaczęła w pełni obowiązywać w Polsce Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. (Dz. U. 2015, poz. 881) o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych...

 

Napisz opinię