Nowy
W dziale WARTO WIEDZIEĆ kontynuujemy m.in. cykl dotyczący wymogów działalności firm branży HVACR w zgodzie z wymogami przepisów ochrony środowiska. W ostatnich pięciu artykułach omówiona została szczegółowo gospodarka odpadami w firmach. Kontynuując cykl poświęcony ochronie środowiska w firmach, nie możemy również pominąć opłat za korzystanie ze środowiska...
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
W dziale WARTO WIEDZIEĆ kontynuujemy m.in. cykl dotyczący wymogów działalności firm branży HVACR w zgodzie z wymogami przepisów ochrony środowiska. W ostatnich pięciu artykułach omówiona została szczegółowo gospodarka odpadami w firmach. Kontynuując cykl poświęcony ochronie środowiska w firmach, nie możemy również pominąć opłat za korzystanie ze środowiska, które w zasadzie dotykają prawie wszystkich podmiotów gospodarczych (nie tylko z branży HVACR).
W dziale KLIMATYZACJA polecam artykuł panów Pandelidisa i Anisimova, w którym zebrali i omówili rozwiązania technologiczne pośrednich wież chłodniczych i dry-coolerów podwyższające ich skuteczność pracy. Omówione zostało m.in. zastosowanie dysz zraszających dry-cooler, rozwiązania obniżające temperaturę powietrza przed wlotem do wieży / dry-coolera, wykorzystanie nowoczesnych wypełnień wymienników ciepła z odpowiednim przekrojem rur i ożebrowaniem, czy też zastosowanie niskoszumowych wentylatorów i tłumików wodnych wpływających na poprawę komfortu użytkowników systemu. Autorzy przytoczyli także możliwość zastosowania innowacyjnego obiegu chłodniczego jakim jest obieg Maisotsenki. Wymienniki wykorzystujące M-obieg zyskały popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykorzystywane są jako część central klimatyzacyjnych oraz jako samodzielne jednostki chłodnicze.
Polecamy uwadze również artykuł pani Charkowskiej, w którym, odnosząc się do obowiązującej normy krajowej dotyczącej parametrów powietrza wewnętrznego dla budynków wentylowanych i klimatyzowanych, a także norm europejskich oraz odpowiednich rozporządzeń, przedstawiła wymagania i zalecenia dotyczące kształtowania środowiska wewnętrznego ze względu na wilgotność powietrza. Przytoczone zostały także przykłady, rozwiązania urządzeń do nawilżania powietrza stosowane w systemach klimatyzacji.
Okres letni, to również sezon zbiorów wielu gatunków owoców i warzyw, które należy przechować na potrzeby sprzedaży, czy też wykorzystania w przetwórstwie. W artykule pani Koelblen przedstawione zostały techniki mrożenia, pozwalające zachować wysoką jakość owoców i warzyw: mrożenie kriogeniczne oraz metody fluidyzacyjne. Obniżenie temperatury produktów spowalnia tempo przemian w nich zachodzących, m.in. zmian fizycznych, biochemicznych czy mikrobiologicznych.
Spis treści nr 7/2014
Aktualności
Wydarzenia
Emerson współpracuje z Facebookiem nad projektem szybko wdrażalnego centrum przetwarzania danych
Warsztaty szkoleniowe mcr edu
Walne Zebranie Członków Krajowego Forum Chłodnictwa Związku Pracodawców
Warto wiedzieć
Podrabiane komponenty HVAC Bitzer wypowiada wojnę fałszerzom
OWK czyli HVAC po polsku. Do czego instalatorowi potrzebny jest serwis Adrian TELIŻYN
Opłaty za korzystanie ze środowiskaKrzysztof PIETRZAK
Klimatyzacja
Adiabatyczny Liebert® AFC. Potęga nowoczesności z dziedzictwem wiarygodności agregatów wody lodowej Emerson Network Power Bartosz BIERNACKI
Dry-coolery i pośrednie wieże chłodnicze
Rozwiązania poprawiające efektywność Sergey ANISIMOV, Demis PANDELIDIS
CASE STUDY JAEGGI – 3000 hybrydowa chłodnia w trybie suchym
PRZEGLĄD – Chłodnice wentylatorowe (DRY-COOLERY)
CASE STUDY. Modernizacja zabytkowego obiektu basenowego w aspekcie zmiany rozdziału powietrza
Karolina DURCZAK, Zenon SPIK
Wymagania i tendencje dotyczące nawilżania powietrza
w klimatyzacji komfortu Anna CHARKOWSKA
Nawilżanie powietrza w pieczarkarniach Tomasz ORAMUS
PRZEGLĄD – Nawilżacze powietrza
Chłodnictwo
Mrożenie owoców i warzyw – mrożenie kriogeniczne oraz metody fluidyzacyjne
Barbara KOELBLEN
Eksploatacja i naprawa urządzeń chłodniczych handlowych Cz. 3.
Rozpoznanie przyczyn awarii i uszkodzeń sprężarek c.d. Andrzej WESOŁOWSKI
Sposoby poprawy efektywności energetycznej urządzeń chłodniczych
Piotr BAJ
Wentylacja
Wentylacja mechaniczna w domu – rozwiązania poprawiające efektywność Zbigniew CEBULSKI
PRZEGLĄD – Rekuperatory
Systemy fasadowe – energooszczędne systemy wentylacyjne i grzewczo-chłodzące Maciej DANIELAK
PRZEGLĄD – Wentylatory promieniowe
Brak komentarzy od klienta w tym momencie.