Numer 3/2017 Chłodnictwo & Klimatyzacja Zobacz większe

Numer 3/2017 Chłodnictwo & Klimatyzacja

Nowy

Szanowni Czytelnicy

Jak co roku, już po raz 15., wydanie marcowe dedykowane jest na targi FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA 2017. Podobnie jak w latach ubiegłych patronujemy temu największemu wydarzeniu branżowemu, a warto podkreślić, iż tegoroczna edycja zgromadziła ponad 180 firm. Tak duża liczba wystawców świadczy zarówno o sporym potencjale, jak i kondycji branży HVACR...

 

Więcej szczegółów

15,50 zł

Add to wishlist

Więcej informacji

Szanowni Czytelnicy

 

Jak co roku, już po raz 15., wydanie marcowe dedykowane jest na targi FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA 2017. Podobnie jak w latach ubiegłych patronujemy temu największemu wydarzeniu branżowemu, a warto podkreślić, iż tegoroczna edycja zgromadziła ponad 180 firm. Tak duża liczba wystawców świadczy zarówno o sporym potencjale, jak i kondycji branży HVACR.

Potwierdzeniem powyższego są opinie przedstawicieli firm wyrażone w przeprowadzonej przez Redakcję ankiecie w pierwszej połowie lutego, wśród firm branżowych o profilu produkcyjnym i dystrybucyjnym (wprowadzających urządzenia na rynek polski). Badanie dotyczyło oceny ubiegłego roku oraz perspektyw rozwoju w 2017 r. Około połowa ankietowanych firm branżowych (całego sektora HVACR) uważa, że był to rok lepszy niż 2015, zaś ok. 30% stwierdziło, że minione 12 miesięcy stanowiły „bardzo dobry” okres w ich działalności. Zaledwie 8% firm twierdzi, że miniony rok był podobny do 2015 roku, natomiast żadna nie uważa, by był to rok gorszy. Na uwagę zasługuje również fakt iż, 77% firm planuje zwiększyć zatrudnienie, a tylko 23% nie zamierza go zmieniać. Po szczegóły odsyłam do lektury artykułu „Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej”.

Równie dobrze jak branża HVACR, rozwija się rynek obiektów magazynowych i magazynowo-produkcyjnych. Jak pisaliśmy w ostatnim wydaniu, w pierwszej części podsumowania roku, w samym tylko III kwartale 2016 r. do użytku oddano ok. 400 tys. m2 powierzchni magazynowych (według BNP Paribas Real Estate), zaś całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej zbliżyła się do 11 mln m2, zaś popyt brutto sięgnął 3 mln m2.

W artykule pana Roberta Matysko „Wentylacja hal produkcyjnych, odciągi miejscowe”, przybliżone zostały ogólnie typy stosowanych rozwiązań wentylacji w halach magazynowych i produkcyjnych oraz wymagania dotyczące parametrów, jakie powinny zapewniać odciągi miejscowe dla różnych procesów technologicznych. Prawidłowe projektowanie systemu HVACR w magazynie/hali produkcyjnej jest zadaniem wieloaspektowym i wymagającym dogłębnej analizy przeznaczenia obiektu – przewidywanych ewentualnych procesów produkcyjnych.

Również specjalnych rozwiązań wymagają obiekty takie jak metro. W artykule „Wentylacja pożarowa stacji metra – problemy i wyzwania” autorzy, Wojciech Węgrzyński oraz Grzegorz Krajewski, na podstawie własnych doświadczeń praktycznych omówili wyzwania związane z projektowaniem systemów wentylacji pożarowej podziemnych stacji kolei oraz metra. Obiekty te cechują trudności z doborem poprawnego rozwiązania systemu wentylacji, wymiarowaniem i weryfikacją skuteczności systemu, właściwym doprowadzeniem powietrza kompensacyjnego, czy zapewnieniem bezpieczeństwa także pośrednim poziomom galerii i antresolom handlowym.

Na koniec chciałbym polecić artykuł pana Krzysztofa Kaisera dotyczący prawidłowej eksploatacji instalacji klimatyzacji i wentylacji – a więc wymogów wykonywania okresowych przeglądów i konserwacji instalacji, a także – w zależności od potrzeb – odpowiednich pomiarów i badań.

 

Zachęcam do lektury również pozostałych, bardzo ciekawych artykułów, jakie zebraliśmy w tym grzbiecie, a których nie udało mi się tutaj Państwu przybliżyć.

 

Marek Stachurka-Geller

SPIS TREŚCI CHłodnictwo & Klimatyzacja nr 3/2017

AKTUALNOŚCI        4-19

 

ROZMOWA Z…

  • KAISAI czyni cuda
    ‑ rozmowa z panem Wojciechem Białasem, prezesem FG POLAND22
  • Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej
    ‑ rok 2016 oczami firm branżowych     26

 

WARTO WIEDZIEĆ

  • Protokół Montrealski – kamień milowy w ochronie warstwy ozonowej
    Anna GÓRSKA-MICOREK       32

 

KLIMATYZACJA

  • Cel: powietrze o odpowiedniej jakości
    ‑ eksploatacja instalacji klimatyzacji i wentylacji
    Krzysztof KAISER    34
  • Free-cooling w obiektach typu data center
    – układy pośrednie, bezpośrednie i adiabatyczne
    Bartłomiej ADAMSKI             42
  • Kompleksowe zarządzanie systemem VRF
    ‑ centralny sterownik z funkcjami diagnostyki
    Robert GOZDALIK  49
  • VRF GMV 5
    ‑ nowe możliwości systemu klimatyzacyjnego marki Gree
    Maciej GRZEGORSKI, Izabela RATAJCZAK-KASPROWICZ   50

 

CHŁODNICTWO

  • Zabezpieczenie urządzeń i instalacji przewodami grzejnymi
    – budowa, dobór, wykonanie
    Krzysztof ŚNIEGUŁA              66
  • Aspekty schładzania i mrożenia pieczywa w procesie produkcyjnym
    – technologia i ekonomia
    Maurycy SZWAJKAJZER         66
  • System rur i łączników ze stopu miedzi
    do wysokociśnieniowych zastosowań  70

 

WENTYLACJA

  • Modernizacja systemów oddymiania wielokondygnacyjnych budynków z XX w.
    − dostosowanie do obecnych standardów
    Grzegorz KUBICKI  72
  • Wentylacja pożarowa stacji metra Cz. 1.
    ‑ problemy i wyzwania
    Wojciech WĘGRZYŃSKI, Grzegorz KRAJEWSKI   78
  • Wyzwania dla HVACR w obiektach magazynowych i logistycznych
    ‑ podstawowe przepisy i wymagania
    Joanna RYŃSKA                     86
  • Wentylacja hal produkcyjnych, odciągi miejscowe
    Robert MATYSKO   92

Opinie

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz opinię

Numer 3/2017 Chłodnictwo & Klimatyzacja

Numer 3/2017 Chłodnictwo & Klimatyzacja

Szanowni Czytelnicy

Jak co roku, już po raz 15., wydanie marcowe dedykowane jest na targi FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA 2017. Podobnie jak w latach ubiegłych patronujemy temu największemu wydarzeniu branżowemu, a warto podkreślić, iż tegoroczna edycja zgromadziła ponad 180 firm. Tak duża liczba wystawców świadczy zarówno o sporym potencjale, jak i kondycji branży HVACR...

 

Napisz opinię